top of page

איך להתמודד עם אֵבֶל?

התמודדות עם אובדן חבר קרוב או בן משפחה עשויה להיות אחד האתגרים הקשים ביותר שעומדים בפני רבים. כאשר אנו מאבדים בן זוג, אח או הורה, תחושת הצער והאבל יכולה להיות עזה במיוחד. אובדן הוא חלק טבעי מהחיים, אך עדיין מביא עימו הלם ובלבול, המובילים לתקופות ממושכות של עצב או דיכאון. העצב בדרך כלל פוחת בעוצמתו ככל שעובר הזמן, אך האבל הוא תהליך חשוב על מנת להתגבר על תחושות אלו.


אֵבֶל הוא תהליך אישי, כל אחד מגיב בצורה שונה למוות ומפעיל מנגנוני התמודדות אישיים לצער. מחקרים מראים שרוב האנשים יכולים להחלים מאובדן בעצמם בחלוף הזמן אם יש להם תמיכה חברתית והרגלים בריאים. יתכן שייקח חודשים או שנה להשלים עם האובדן, אין פרק זמן "רגיל". אל תצפו גם לעבור את שלבי האבל כמו שאנחנו מכירים אותם: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. מחקר עדכני יותר מראה שאנשים עוברים תהליכים שונים בזמנים שונים. חלקם יעבור את חמשת השלבים כסדרם, ואחרים יעבור אותם בתהליך אחר, או לא יעברו את כולם.


חשוב לזכור, בני אדם הם גמישים באופן טבעי, מכיוון שרובנו יכולים לסבול אובדן ואז להמשיך בחיינו שלנו. אך יש אנשים שעשויים להיאבק בצער לפרקי זמן ארוכים יותר ולהרגיש שהם לא מסוגלים לבצע פעילויות יומיומיות. מצב זה קרוי אבל מורכב. אנשים עם המתמודדים עם אבל מורכב יכולים להיעזר בסיוע של פסיכולוג או איש מקצוע מורשה אחר בתחום בריאות הנפש עם התמחות בתחום זה.


ישנם מספר אסטרטגיות התמודדות שיתכן ויוכלו לסייע:


  1. שוחחו על מות האהוב עם חברים או עמיתים במטרה להבין מה קרה ולזכור את החבר או בן המשפחה שלכם. הימנעות עלולה להוביל לבידוד ויכולה לשבש את תהליך הריפוי שמערכות תמיכה מסוגלות לספק.

  2. קבלו את רגשותיכם. אתם עלולים לחוות מגוון רחב של רגשות מעצב, כעס או אפילו תשישות. כל התחושות הללו נורמליות וחשוב להכיר מתי מרגישים כך. אם ישנה תחושת תקיעות או הלם מול הרגשות הללו, מומלץ מאוד לחפש עזרה מקצועית.

  3. דאגו לעצמכם ולמשפחתכם. לאבל תכונה דביקה, הוא נכנס לכל מקום, מדביק כל חלק בגוף. אכילת מזון בריא, פעילות גופנית ושינה מרובה יכולה לעזור לבריאות הגופנית והרגשית. תהליך האבל יכול לגבות מחיר מגופו.

  4. זכרו וחגגו את חייהם של יקיריכם. ימי נישואין או ימי הולדת של אדם אהוב אבוד יכולים להיות תקופה קשה עבור חברים ובני משפחה, אך זה יכול גם להיות זמן לזכרם ולכבודם. תרבויות שונות בעולם מתמקדות, כתהליך התמודדות, בדברים שהפכו את האדם לאהוב, ואל באובדן שלו. מה שתבחר תלוי בכם, כל עוד זה מאפשר לכם לכבד את אותה מערכת יחסים ייחודית באופן שמרגיש נכון.

  5. החצינו את האבל חשבו על האבל כדמות שאתם יוכלים לדבר איתה ולנהל איתה מערכת יחסים. מתי אתם רוצים שהיא תבקר ומתי לא? אילו מן שיחות אתם יכולים לנהל איתה? כאשר אנשים מחצינים את האבל, הם חשים יותר שליטה על התהליך שלהם.

  6. ייצוג פנימי זכרו שבעוד והאדם האהוב שלכם איננו. כל מה שאתם יודעים עליו, השיחות שניהלתם, הרגשות שחשתם - הכל נמצא אצלכם. הייצוג הפנימי של האדם, לעד, ישאר אתכם. חלק מהאנשים מוצאים בכך נחמה.


תהליך האבל הוא מסע מייסר, כואב, קשה מנשוא. אך כמו כל מסע, גם הוא יכול להגיע להשלמה, בעזרת מערכות תמיכה נרחבות, סיוע מקצועי ועבודה פנימית שמגייסת את החוסן הפנימי שלכם.


אני מזמין אתכם ואתכן לעקוב אחרי תכנים נוספים בפייסבוק וליצור קשר לכל שאלה בתחתית הדף.Comments


bottom of page