top of page

המחיר של טיפולי פוריות

עודכן: 8 ביולי 2020

רוב הזוגות מודעים לעובדה שטיפולי פוריות יגבו מהם מחיר, הן פיזית והן נפשית – אך רבים מהם אינם מוכנים להשפעה שיהיו לטיפולי הפוריות על האינטימיות המינית שלהם. התמקדות מוגברת בפוריות עלולה לפגוע במידה ניכרת בחשק ובגירוי המיני אצל נשים, ועלולה לגרום לחוסר תפקוד מיני אצל גברים.


הספונטניות נעלמת.

במהלך טיפולי הפוריות, תשוקה כבר אינה הגורם המרכזי לקיום יחסי מין. במקומה, שעונים, תרמומטרים, תרופות, זריקות, בדיקות אולטרסאונד ובדיקות נוספות מכתיבים את הזמן הטוב ביותר לקיים יחסי מין. זוגות לא-פוריים מקיימים יחסי מין על מנת למקסם את הפוריות במהלך ביוץ ולהגביר את ספירת הזרע, והם עושים זאת בתנוחות שנועדו לסייע במגע בין הזרע לביצית. אף שתכנון זה הכרחי להגברת הסיכויים להרות, יש לו מחיר: 45 אחוזים מהזוגות שעוברים טיפולי פוריות מדווחים שיחסי מין "לפי השעון" הם מלחיצים. יחסי מין לפי דרישה עלולים לגרום לגברים לפתח אין אונות ושפיכה מוקדמת. נשים, לעתים רבות, מאבדות את החשק המיני ומקיימות יחסי מין ללא גירוי, פשוט מטעמי תזמון.


מתרחשת מדיקליזציה של יחסי המין.

זוגות סובלים מחדירות אינטימיות לגופם, לאיברי המין שלהם, ואפילו לפרטים בנוגע לחיי המין שלהם. איברי המין שלהם נבדקים ותפקודם מוערך, לעתים קרובות באמצעות פרוצדורות מכאיבות או כאלה הגובלות בהשפלה. תרופות הורמונליות המגבירות ביוץ, משנות את החומציות של הנרתיק, או בונות את רירית הרחם, גורמות לעתים קרובות לתנודות במצב הרוח שמפחיתות את התשוקה המינית. בנקודה מסוימת של ההליך הרפואי הזה, ישנה נטייה להתחיל ולתפוס את הגוף בצורה מכנית, כמשהו שמתפקד או לא, ויחסי מין הם "טובים" רק אם הם מניבים תוצאות – היריון. באופן אירוני, התהליך של סיוע לזוג להביא ילד לעולם עלול להיחוות כלא-אנוש, מכני, זוגות רבים מרגישים על פס ייצור.


מחקרים מראים שנשים בטיפולי פוריות תופסות את עצמן לעתים קרובות כנשיות יותר בחודש בו הן מבייצות, אך כנשיות פחות בחודשים בהם אין שחרור ביצית. גברים עלולים להתחיל להרגיש פחות בטוחים בעצמם מינית אם הם אינם מסוגלים להביא לעולם ילד באמצעות יחסי מין, וזאת בין אם הדבר נובע מספירת הזרע שלהם או לא. לעתים קרובות, כאשר ההיריון קורה ללא קיום יחסי מין אלא דרך התערבות חיצונית, כגון הזרעה תוך רחמית או הפריה חוץ גופית, זוגות נוטים לתפוס את עצמם כמי שנכשלו מינית.


איך להשיב את האינטימיות המינית תוך כדי טיפולי הפוריות ולאחריהם

ראשית, להכיר במשבר.

אי-פוריות מתרחשת לרוב אצל זוגות צעירים והיא בדרך כלל המבחן הבלתי-צפוי הראשון לחוזקן של יכולות ההתמודדות המשותפות שלהם. מיניות וחיבור רגשי הם, מהותית, בלתי נפרדים זה מזה. הזוג צריך לקבל את העובדה שהנתיב שלהם להיריון יהיה מורכב ומכני יותר ממה שקיוו לו, ולתת אחד לשני את הזכות לדבר על זה ולהביע את האכזבה שלהם מתקוות השווא מבן הזוג השני, על מנת להישאר מחוברים.


לשמור על הזוגיות מפני חדירה נוספת.

זוגות עשויים להידרש להגן אחד על השני מפני הערות פוגעניות וביקורת מצד משפחותיהם. בדומה, אנשים בעלי כוונות טובות לעתים מעירים הערות נאיביות באופן מדהים כגון "ברגע שתפסיקו לנסות, אתם בטח תיכנסו להיריון". היו סלקטיביים בבחירה למי לחשוף את התוכניות שלכם, שכן בכך אתם יוצרים את מערכת התמיכה שלכם. קשה מספיק להחזיק מעמד חודש אחר חודש מבלי להיכנס להיריון, קל וחומר אם אתם צריכים לדווח לקהל שמתעניין גם בתוצאות חיי המין שלכם.


הפרידו בין יחסי מין אינטימיים לבין כניסה להיריון.

אם אתם יכולים, שמרו על המיטה שלכם כמקום בו אתם מנסים להיכנס להיריון, ועשו אהבה בשביל הכיף על הספה, על שטיח מול האח (או מתחת למאוורר התקרה), או הזמינו חדר במלון – כל דבר יצירתי המשחרר אתכם מיחסי מין של "חובה". נסו לקיים חוויה מענגת אחת בחודש כזמן לדבר, לגעת, להתחבר, ולהפגין אהבה ותשוקה אחד כלפי השני, בלי הלחץ של התוצאה.


שתפו את רגשותיכם.

אל תנסו להיות חזקים בשביל בני הזוג שלכם. היו פתוחים לגבי הדאגות שלכם ושאלו את בני הזוג שלכם בנוגע לחששות שלהם. זוגות שנופלים למעגל של תקשורת בה אחד מבני הזוג מתלונן או מבקר והשני מתגונן או נוסג, נמצאים בסיכון לפגיעה הן בחיי המין והן במערכת היחסים שלהם. טיפול זוגי עשוי לסייע להפוך את התקשורת ברורה יותר במהלך התקופה המלחיצה הזאת.


אני מזמין אתכם ואתכן לעקוב אחרי תכנים נוספים בפייסבוק וליצור קשר לכל שאלה בתחתית הדף.

Commenti


bottom of page